Turystyka

muz ogrodyPiękna pogoda sprzyja spacerom. Zachęcamy Państwa podczas letnich przechadzek do odwiedzenia muzealnych ogrodów w Jędrzejowie. Oprócz pokaźnej kolekcji zegarów słonecznych można także poobcować w bezpośrednim sąsiedztwie z przyrodą.

Do wspaniałej kolekcji zegarów słonecznych znajdujących się w ogrodach Muzeum Przypkowskich w Jędrzejowie zdążyliśmy się już przyzwyczaić. My jednak chcielibyśmy dzisiaj zaprosić Państwa do odwiedzenia wyremontowanego ogrodu. Letni czas do tego zachęca.

- Zapraszam serdecznie do naszego ogrodu. Rzeczywiście, ogród wygląda imponująco – mówi dyrektor muzeum Piotr Maciej Przypkowski.

Do efektownych basenów, które swoim szumem potrafią ukoić skołatane nerwy każdego, dochodzi jeszcze zabytkowa altana, w której również znajdziemy odpoczynek.

Jak przyznaje dyrektor muzeum, najważniejszą częścią ogrodu jest tzw. „ogród czasu”.

Czytaj więcej...

HPIM7445Na terenie Powiatu Jędrzejowskiego znajdują się całkowite lub częściowe zlewnie następujących rzek: Nida - najdłuższa rzeka województwa opływająca teren powiatu od strony północno-wschodniej, odwadniająca środkowo-północną część Niecki Nidziańskiej. Jest rzeką nizinną o średnim spadku z licznymi meandrami, uregulowaną w niewielkim stopniu. Źródła położone w pobliżu miejscowości Moskorzew, początkowy odcinek nosi nazwę Białej Nidy,dopiero od połączenia z Czarną Nidą na wysokości miejscowości Żerniki rzeka nazywana jest Nidą. Od miejscowości Żerniki główne dopływy Nidy to: Czarna Nida i Maskalis jako lewobrzeżne oraz Brzeźnica i Mierzawa jako prawobrzeżne, Biała Nida - początkowy odcinek Nidy płynie w kierunku wschodnim i łączy się z Czarną Nidą w km 98,8 Nidy (długość 52,4 km zlewnia 1029,4 km 2 ). Do większych jej dopływów lewobrzeżnych należą: Lipnica, Łososina, Hutka a prawobrzeżnych: Kwilinka i Zdanówka, Mierzawa - bierze swój początek pod Brydzyniem Gmina Kozłów poza granicami Województwa Świętokrzyskiego (na terenie Powiatu Jędrzejowskiego 52,3 km zlewnia 563,6 km 2 ).

Czytaj więcej...

las1Na terenie powiatu znajduje się kilka ciekawych zespołów krajobrazowych, które zostały włączone do Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego, Miechowsko-Działoszyckiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego i Włoszczowsko-Jędrzejowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.

Czytaj więcej...

HPIM7449Powiat Jędrzejowski leży w południowo-zachodniej części Województwa Świętokrzyskiego. Na południu rozciąga się pas wyżyn, a na północy pas starych gór, z których w najbliższym sąsiedztwie znajdują się na południowym-zachodzie Wyżyna Krakowsko - Częstochowska, a na południowym-wschodzie Wyżyna Kielecko - Sandomierska. Oddziela je od siebie obszar Niecki Nidziańskiej - obszernego zapadliska tektonicznego. Jego teren jest odwadniany siecią rzeczną w kierunku Wisły, poprzez główną rzekę Nidę, od której wzięło nazwę Ponidzie.

Czytaj więcej...

Piesza trasa po mieście Jędrzejowie

 

Zwiedzanie Jędrzejowa rozpoczynamy od Rynku – czyli pl. T. Kościuszki. Główną atrakcją turystyczną jest tu oczywiście Muzeum im. Przypkowskich, gdzie znajduje się m.in. unikatowa w skali światowej kolekcja zegarów słonecznych. Warto także obejrzeć pochodzące z XVIII i XIX w. kamieniczki, usytuowane przy wschodniej i południowej pierzei pl. Kościuszki. Z pl. Kościuszki, idąc ul. Kościelną, możemy dojść do kościoła Św. Trójcy, w którym warto obejrzeć odrestaurowane niedawno wnętrze oraz otoczenie kościoła. Z kościoła Św. Trójcy blisko jest na cmentarz parafialny, gdzie znajdują się zabytkowe nagrobki z XIX i początków XX wieku. Aby dojść do cmentarza, spod kościoła Św. Trójcy należy skręcić w lewo w ul. Jana Pawła II, następnie w lewo w ul. Kielecką i po przejściu ok. 150 m – w prawo w ul. Cmentarną. Po obejrzeniu cmentarza parafialnego Św. Trójcy wracamy na pl. Kościuszki. Stamtąd łatwo trafić do Klasztoru oo. Cystersów, który leży w odległości ok. 2,5 km od centrum miasta. By dojechać do klasztoru, z pl. Kościuszki należy skręcić w ul. 11 Listopada (droga krajowa nr 78 w kierunku Zawiercia i Katowic). Po drodze do klasztoru można wstąpić na stację kolejki wąskotorowej „Ciuchcia Expres Pondzie". W tym celu z ul. 11 Listopada należy skręcić w lewo w ul. Armii Krajowej. Po przejechaniu ok. 200 m na wprost widać wjazd na stację.