Polish English French German Italian Portuguese Russian Spanish
A- A A+
epowiat log logo euro2014 zpp log log polsa  bip logo eUrząd

DSC 2337Piękna pogoda sprawiła, że podczas tegorocznych Dożynek Powiatowych, które odbyły się w Słupi Jędrzejowskiej, świętowały tłumy mieszkańców naszego powiatu oraz wielu gości.

Dożynki Powiatowe z roku na rok gromadzą coraz więcej uczestników. W tym roku obrzęd dożynkowy także obejrzało bardzo wiele osób. A było co oglądać: wspaniałe wieńce dożynkowe, barwne stroje, piękne konie i zaprzęgi, bogata dekoracja sceny i dożynkowych straganów - to wszystko cieszyło oczy. Oprawę uzupełniała ludowa muzyka i radosna atmosfera dziękczynienia za plony.


Część obrzędowa dożynek rozpoczęła się nabożeństwem dziękczynnym w kościele parafialnym Św. Trójcy w Słupi. Koncelebrowało je trzech kapłanów: dziekan sędziszowski ksiądz Edmund Nocoń oraz księża proboszczowie - Witold Wojsa z Słupi i Czesław Kasprzyk z Obiechowa. W czasie mszy poświęcono chleb oraz wieńce dożynkowe, które następnie w pięknym korowodzie przeniesiono na plac przy Zespole Placówek Oświatowych w Słupi, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Korowód poprzedzała orkiestra z Słupi pod kierownictwem Tomasza Nowaka oraz piękne konie i bryczki wiozące gospodarzy i starostów dożynek.

DSC 2379
Dożynki otworzył ich gospodarz - starosta jędrzejowski Edmund Kaczmarek, witając gości i uczestników dożynek - samorządowców z wszystkich gmin powiatu, przedstawicieli instytucji związanych z rolnictwem, służb mundurowych, inspekcji, przedsiębiorców, a przede wszystkim - rolników i ich rodziny.
Następnie miało miejsce przekazanie chleba, które jest najważniejszym punktem dożynkowego obrzędu. Poświęcony wcześniej w kościele chleb, wypieczony z tegorocznego ziarna, wręczyli starostowie dożynkowi: Zdzisław Capiga z Marianowa w gminie Sędziszów oraz Renata Adamus z Słupi. Staroście jędrzejowskiemu towarzyszyli wicestarosta Janusz Grabek oraz przedstawiciele gminy Słupia – wójt Krzysztof Nowak i przewodnicząca Rady Gminy Gustawa Trawińska. Chleb został podzielony i rozdany wśród publiczności.

 


Wręczono także DSC 2389przepiękne dożynkowe wieńce, wyplecione przez gospodynie z Kół Gospodyń Wiejskich. Otrzymali je starosta jędrzejowski oraz burmistrzowie i wójtowie poszczególnych gmin. Były także wieńce dla gości dożynek – marszałka województwa Adama Jarubasa, reprezentowanego przez radnych Sejmiku Wojewódzkiego Bogusławę Wypych i Leszka Wawrzyłę oraz Małgorzatę Muzoł z Urzędu Marszałkowskiego, wojewody świętokrzyskiego Agaty Wojtyszek, w imieniu której wystąpił dyrektor departamentu w Urzędzie Wojewódzkim. Wieniec przyjął także ksiądz Leszek Sztandera, mianowany właśnie dziekanem jędrzejowskim.
Obrzędom wspaniale towarzyszyły muzyka i śpiew w wykonaniu kapeli Stefana Wyczyńskiego z Lubczy.


W czasie uroczystości wręczono nagrody dla wsi biorących udział w konkursie „Piękna i przyjazna dla środowiska wieś jędrzejowska”, organizowanym przez starostę jędrzejowskiego. Wsie Słupia, Wodzisław i Węgleszyn w gminie Oksa otrzymały nagrody – kosiarki samojezdne. Trzy miejscowości – Sudół w gminie Jędrzejów, Karsznice w gminie Małogoszcz i Brzegi w gminie Sobków zdobyły wyróżnienia i przekazano im kosy spalinowe.

DSC 2513
Po zakończeniu części oficjalnej dożynek rozpoczęła się zabawa – występy artystyczne w wykonaniu zespołów Kół Gospodyń Wiejskich: Ignacowianek z gminy Jędrzejów, Korytniczanek z gminy Sobków oraz Rakoszynianek z gminy Nagłowice. Do tańca porwała wszystkich kapela „Jędrzej” Andrzeja Służalca z Potoka. Parkiet był pełny także podczas występu legendarnego kieleckiego zespołu „Arianie”, który zagrał swoje wiecznie młode przeboje.
Dożynkom towarzyszył bogaty i różnorodny jarmark z rękodziełem, regionalnymi potrawami oraz stoiska instytucji oferujących pomoc i doradztwo dla rolnictwa. Nie zabrakło oczywiście rozmaitych atrakcji dla najmłodszych i stoisk z różnorodną gastronomią.

 

 

 

DSC 2539