Polish English French German Italian Portuguese Russian Spanish
A- A A+
epowiat log logo euro2014 zpp log log polsa  bip logo eUrząd

kom poboZ początkiem miesiąca rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa określająca zdolność do czynnej służby wojskowej. Przed Powiatową Komisją Lekarską w Jędrzejowie stanie 538 mężczyzn i 6 kobiet. Postanowiliśmy sprawdzić, czy poborowi chętnie zgłaszają się na badania.

Od 1 lutego do 2 marca w Starostwie Powiatowym w Jędrzejowie działa Powiatowa Komisja Lekarska dla poborowych urodzonych w latach 1992-1997. Przez miesiąc kwalifikacji poddanych zostanie ponad pół tysiąca mężczyzn i sześć kobiet z terenu powiatu jędrzejowskiego.

- Polega to na tym, że mężczyźni i kobiety z rocznika 1997 lub starsze, którzy nie mają orzeczonej kategorii zdrowia zgłaszają się do nas na komisję. Są rejestrowani, a następnie przechodzą badania lekarskie. Zostaje im przyznana kategoria, po czym udają się do przedstawiciela WKU, w tym przypadku w Busku, ponieważ powiat jędrzejowski podlega pod buski i otrzymują książeczki wojskowe – mówi Arkadiusz Chyla, naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Jędrzejowie.

Przez prawie pół miesiąca działalności komisji nie odnotowano większych problemów z frekwencją.

- Stawalność na komisji wojskowej jest na bardzo wysokim poziomie, bo jest to ponad 94%. Minęły już te czasy, kiedy ludzie próbowali w jakiś sposób uniknąć wojska. Dzisiaj sytuacja jest wręcz odwrotna. Ludzie wiążą swoją karierę zawodową z tym, by dostać się do wojska, ale nie jest to też takie łatwe – mówi Arkadiusz Chyla.

Przed komisją mogą również stanąć ochotnicy, niezależnie od kwalifikacji i doświadczenia. Warunkiem jest ukończenie osiemnastego roku życia.