Turystyka

galop

Stajnia "Galop"

Adres: ul. Kielecka 13 28-305 Sobków

Telefon: 41 387 10 19

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.stajniasobkow.republika.pl

Właściciele stajni zapraszają na jazdy konne dla dzieci i dorosłych, przejażdżki bryczką lub saniami. Stajnia Galop organizuje ogniska, kuligi, imprezy firmowe. Właściciele zajmują się również organizowaniem pobytów wakacyjnych dla dzieci i młodzieży, rajdów konnych. Istnieje możliwość wynajmu rowerów, a także pokoju w hotelu dla koni.

stajnia zamek

Adres: ul. Stanisława Sobka 15 28-305 Sobków

Telefon: +48 41 38 71 136

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.zameksobkow.pl

Fortalicja w Sobkowie oferuje swoim gościom moc atrakcji. Przede wszystkim można zatrzymać się w pokojach z łazienkami i zjeść w stylowych komnatach restauracji. Prowadzony jest tutaj pensjonat dla koni, szkółka jeździecka, a dla zaawansowanych wyjazdy w teren i rajdy. Oprócz jazdy konnej oferuje się także przejażdżki łodzią i spływy kajakowe po Nidzie, pokazy walk rycerskich, tańców dworskich.

Powiat Jędrzejowski - historia i nowoczesność.

1Tereny powiatu jędrzejowskiego są jednym z najstarszych ośrodków osadniczych w Małopolsce, siegającym kilku tysięcy lat wstecz. W okolicach Sobkowa zlokalizowano wiele stanowisk archeologicznych, zwłaszcza z okresu kultury łużyckiej. Natomiast znaleziska archeologiczne z okolic Nagłowic świadczą o docieraniu tu wpływów rzymskich. Ziemia Jędrzejowska ma piękną i bogatą tradycję ściśle związaną z historią Polski. Przez ziemie te od dawien dawna przebiegały ważne szlaki komunikacyjne, ponadto miały tu miejsce ważne wydarzenia historyczne. Chlubnie zapisali się mieszkańcy Ziemi Jędrzejowskiej w walkach narodowowyzwoleńczych. W okolicach Słupi, Oksy i Małogoszcza, w okresie bitwy pod Szczekocinami w 1794r. obozował ze swoimi wojskami gen. Tadeusz Kościuszko. Podczas powstania listopadowego i styczniowego na terenach tych doszło do licznych potyczek i bitew. 24 lutego 1863r. w okolicach Małogoszcza, nad Wierną Rzeką rozegrała się najkrwawsza bitwa powstania styczniowego. W odwecie za udział w tym powstaniu miasta z terenu powiatu: Jędrzejów, Małogoszcz, Oksa, Sobków i Wodzisław zostały pozbawione praw miejskich.

Powiat Jędrzejowski - okres I i II wojny światowej.

U22W okresie pierwszej wojny światowej przez Ziemię Jędrzejowską przechodzili strzelcy Pierwszej Kompanii Kadrowej na czele z Józefem Piłsudskim. Podczas drugiej wojny światowej na tym terenie aktywnie działały i walczyły z okupantem oddziały Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Powiat Jędrzejowski swoimi korzeniami sięga początku XIX wieku. Już wtedy był znaczącym regionem przemysłowo-gospodarczym i społecznym na tym terenie, a także ważnym centrum handlowym i administracyjnym. Przed I wojną światową przynależał on do guberni kieleckiej.

Powiat Jędrzejowski - nowoczesny powiat

A po wojnie należał do województwa kieleckiego i ponownie po II wojnie światowej aż do roku 1975 - kiedy powiaty znikły z mapy podziału administracyjnego. Powtórnie powołany w nowym podziale administracyjnym kraju w roku 1999 , wtedy to również zostało powołane do życia województwo świętokrzyskie, które zastąpiło poprzednie - województwo kieleckie. Położony w zachodniej części województwa świętokrzyskiego w dolinie rzeki Nidy w tzw. "Niecce Nidziańskiej" obejmuje swym zasięgiem obszar 1256 km2, na którym zamieszkuje około 93 tys. ludności. Powiat tworzy 9 gmin: Jędrzejów, Małogoszcz, Sędziszów, Imielno, Wodzisław, Sobków, Słupia, Nagłowice i Oksa. Siedzibą powiatu jest miasto Jędrzejów. Prawami miejskimi legitymują się jeszcze Małogoszcz i Sędziszów. Powiat Jędrzejowski to przede wszystkim region o charakterze rolniczym. Uprawa roli i hodowla pozostają nadal podstawową gałęzią gospodarki dla wielu gmin powiatu. Rolniczy charakter regionu sprzyja przetwórstwu rolno-spożywczemu. Dodatkowym atutem jest bliskie sąsiedztwo z gminami, specjalizującymi się w produkcji owocowo-warzywnej. Dobrze rozwinięta jest hodowla drobiu i trzody chlewnej. Coraz częstszą formą działalności jest agroturystyka, która ze wzglądu na ekologiczne walory regionu staje się coraz bardziej popularna. W charakterystyce powiatu jędrzejowskiego nie można pominąć obiektów zabytkowych, które przyciągają rzesze turystów z całej Polski. Do nich należy przede wszystkim Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie, które posiada w swych zbiorach wyjątkowo cenne eksponaty, oraz Archiopactwo O.O. Cystersów w Jędrzejowie, gdzie co roku organizowane są "Międzynarodowe Koncerty Muzyki Organowej". Niewątpliwą atrakcją turystyczną w sezonie letnim jest również przejazd zabytkową Kolejką Wąskotorową "Expres Ponidzie". Ciekawym miejscem jest Zamek Rycerski w Sobkowie, który mieści się w zabytkowej fortalicji z XVI wieku, ruiny zamku w Mokrsku, zabytkowe kościoły parafialne, dworek Mikołaja Reja w Nagłowicach i wiele innych. Powiat jędrzejowski to region o wyjątkowo bogatej przeszłości historycznej, kulturowej i urzekającym krajobrazie.

gondola

Adres: Sobków, ul. Sobka 15

Telefon: 41 387 11 36

www.zameksobkow.pl

W sąsiedztwie zamku, na przepływającej przez Sobków Nidzie, organizowane są spływy kajakowe. Można też popływać cumującymi przy brzegu zamkowymi gondolami, do których wsiąść może nawet kilkanaście osób. Przejażdżkę wodną, u podnóża rycerskiego zamku, urozmaicają opowiadane przez flisaków legendy. Do przystani z gondolami dochodzi się żwirową alejką obok zamkowej studni, murów północnych z bramą oraz miejsca na ognisko. W czasie rejsu można podziwiać malowniczą Nidę i zamek w formie częściowo odrestaurowanej ruiny, na który składa się pałac z dziedzińcem, stajnia oraz pozostałości murów obronnych i 3 baszt. dziś obiekt służy celom turystyczno-rozrywkowym. W baszcie i dawnym domu mieszkalnym działa restauracja "Pod zakutym łbem", są też pokoje gościnne i stadnina koni. Na dzidzńcu stoją armaty i narzędzia tortur. Odbywają się tu turnieje ryceskie i inne regionalne festiwale.

muzemuMuzeum posiada trzecią co do wielkości na świecie kolekcję zegarów słonecznych i przyrządów astronomicznych. Poza tym w muzeum znajdują się: biblioteka starodruków, obszerne zbiory ekslibrisu i grafiki, dawnej gastronomii, farmacji i fotografii, a także eksponaty związane z Legionami Polskimi. W skład muzeum wchodzi zespół budynków przy jędrzejowkim Rynku: dwie zabytkowe kamienice od frontu, oficyna oraz gruntowanie oderemontowany i zmodernizowany w 200r roku pawilon wystawowy, wzniesiony z latach 60-tych XX w.

Muzeum im. Przypkowskich powstało w wyniku przekazania Państwu kolekcji zegarów słonecznych, przyrządów astronomicznych oraz biblioteki starodruków przez rodzinę Przypkowskich, co miało miejsce w 1962 roku. Utworzenie poszczególnych działów zostało podyktowane różnorodnymi zainteresowaniami tej rodziny. Oprócz wymienionych kolekcji muzeum posiada pokaźne zbiory ekslibrisu i grafiki, dawnej gastronomii, farmacji i fotografii, w dziale historyczno-artystycznym szczególną pozycję stanowią eksponamy związane z Legionami Polskimi.

Czytaj więcej...