Dni Dawcy Szpiku

 

Fundacja DKMS Polska wspólnie z Fundacją Miśka Zdziśka "Błękitny Promyk Nadziei"  przeprowadzi akcję "Dni Dawcy Szpiku z Miśkiem Zdziśkiem", podczas której będą rejestrowani dawcy szpiku kostnego. Akcja skierowana jest do wszystkich mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Patronat honorowy objęli: poseł Mirosław Pawlak, wicewojewoda świętokrzyski Paweł Olszak, Edmund Kaczmarek starosta jędrzejowski, Małgorzata Muzoł świętokrzyski kurator oświaty oraz Grzegorz Gałuszka dziekan wydziału medycznego Wyższej Szkoły Ekonomii i Prawa w Kielcach.


Akcja odbędzie się w czwartek, 15 października, w Budynku Starostwa Powiatowego przy ulicy Armii Krajowej 9 w Jędrzejowie w godzinach od 9 do 16 oraz w sobotę i niedzielę, 17 i 18 października, w Centrum Kultury w Jędrzejowie w godzinach od 9 do 16. Dedykowana jest dla wszystkich osób chorych na białaczkę.

Rejestracja trwa kilka minut a zarejestrować może się każda zdrowa osoba między 18 a 55 rokiem życia. Polega to na pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie tej próbki zostają określane cechy zgodności antygenowej.
- Rejestracja jest bardzo poważną decyzją. W przypadku, gdy okaże się, że któraś z zarejestrowanych osób jest czyimś genetycznym bliźniakiem, daje tej osobie nadzieję na nowe życie. Jeżeli wtedy zrezygnuje, to odbiera komuś tę nadzieję - ostrzegają organizatorzy akcji.

Pierwsza z metod pobierania szpiku, dużo częściej stosowaną, bo aż w 80 procentach przypadków, to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej. Dawca na cztery dni przed pobraniem musi przyjmować czynnik wzrostu, który stymuluje produkcję komórek macierzystych w szpiku kostnym oraz ich przedostanie się do krwioobiegu. Piątego dnia następuje zabieg pobrania. Krew pobierana jest z jednej ręki, przepływa przez aparat zwany separatorem, który odseparowuje krwiotwórcze komórki macierzyste do oddzielnego pojemnika, a następnie krew wraca drugą ręka do krwiobiegu. Zabieg ten może trwać od 3 do 4 godzin w zależności od tego jak szybko wyseparuje się odpowiednia ilość komórek. Drugą metoda stosowana w 20 procentach przypadków jest pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej. Zabieg odbywa się pod narkozą i trwa około godziny. Szpik kostny regeneruje się w ciągu 2 tygodni od pobrania.
O wyborze metody decyduje lekarz.

- Co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę. Dla wielu osób jedyną szansą na wyleczenie jest przeszczep. Tylko, co sześćsetna osoba zarejestrowana w bazie danych zostaje dawcą. Znaleźć bliźniaka genetycznego jest bardzo trudno. Dlatego tak ważne jest, aby jak najwięcej osób zarejestrowało się w bazie potencjalnych dawców szpiku - mówi Dariusz Lisowski, prezes Fundacji Miśka Zdziśka.plakat akcji dawcy szpiku