Polish English French German Italian Portuguese Russian Spanish
A- A A+
epowiat log logo euro2014 zpp log log polsa  bip logo eUrząd

Turystyka

klasztor 1Arichopactwo Ojców Cystersów jest jednym z najstarszych i najcenniejszych zabytków Jędrzejowa. Jego początki sięgają przełomu XI/XII w. Pierwotnie w 1. poł. XII w. w miejscowości Brzeźnica (dzisiejszy Jędrzejów) istniał kościół pod wezwaniem św. Wojciecha, który stanowił własność rodową Jaksów-Gryfitów. W roku 1140 Janik Gryfita, późniejszy arcybiskup gnieźnieński, sprowadził do Brzeźnicy konwent cysterski z francuskiego opactwa Morimond w Burgundii. Była to 21 filia tego opactwa, która otrzymała zaszczytną nazwę Morimondus Minor. W 1149 roku jędrzejowski klasztor został podniesiony do godności opactwa. Cystersi w połowie lat 60. XII w. ukończyli budowę swojego pierwszego zakonnego kościoła Na uroczystość konsekracji na przełomie 1166/67 r. przybyli reprezentanci najznakomitszych rodów możnowładczych średniowiecznej Polski: Gryfitów, Łabęckich, Lisów.

prezentacja ck 000

Adres: Jędrzejów, ul. 11 Listopada 33 /c

Telefon: 041 386 12 68

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.dkjedrzejow.pl

Centrum Kultury w Jędrzejowie jest komunalną instytucją upowszechniania kultury, działającą o statut nadany przez Radę Miejską w Jędrzejowie. Realizując zadania określone w statucie, nastawiony jest przede wszystkim na upowszechnianie kultury w zakresie: muzyki, plastyki, teatru, tańca, filmu, fotografii i folkloru. Prowadzone są tu zajęcia z dziećmi, jak również i młodzieżą z całego powiatu jędrzejowskiego. Centrum Kultury posiada dobrze wyposażone pracownie, w tym pracownię internetową, studio muzyczne, salę taneczną, pracownię plastyczną, również ma na swoim komcie wiele osiągnięć, główne nagrody na przeglądach i festiwalach ogólnopolskich.

ciuchcia

Wycieczka Świętokrzyską kolejką dojazdową „Ciuchcia Exspres Pondzie" (w każdą niedzielę w okresie od maja do września).

Pociąg 1: Jędrzejów Wąski – Pińczów – Jędrzejów Wąski

10:00 odjazd ze stacji Jędrzejów Wąski >

10:35 odjazd Jasionna >

11:01 odjazd Motkowice >

11:16 odjazd Umianowice >

11:50 przyjazd Pińczów (2 godz. i 45 min. na zwiedzanie miasta) >

14:35 odjazd Pińczów > 15:05 przyjazd Umianowice (1 godz. I 40 min. postoju przy ognisku i zabawie w Umianowicach) >

16:45 odjazd Umianowice >

17:04 odjazd Motkowice >

17:21 odjazd Jasionna >

18:00 przyjazd Jędrzejów

Pociąg 2: Pińczów – Umianowice – Pińczów

12:05 odjazd ze stacji Pińczów >

12:35 przyjazd Umianowice (1 godz. i 15 min postoju przy ognisku i zabawie w Umianowicach) >

13:50 odjazd Umianowice >

14:20 przyjazd Pińczów

Powiat Jędrzejowski - historia i nowoczesność.

1Tereny powiatu jędrzejowskiego są jednym z najstarszych ośrodków osadniczych w Małopolsce, siegającym kilku tysięcy lat wstecz. W okolicach Sobkowa zlokalizowano wiele stanowisk archeologicznych, zwłaszcza z okresu kultury łużyckiej. Natomiast znaleziska archeologiczne z okolic Nagłowic świadczą o docieraniu tu wpływów rzymskich. Ziemia Jędrzejowska ma piękną i bogatą tradycję ściśle związaną z historią Polski. Przez ziemie te od dawien dawna przebiegały ważne szlaki komunikacyjne, ponadto miały tu miejsce ważne wydarzenia historyczne. Chlubnie zapisali się mieszkańcy Ziemi Jędrzejowskiej w walkach narodowowyzwoleńczych. W okolicach Słupi, Oksy i Małogoszcza, w okresie bitwy pod Szczekocinami w 1794r. obozował ze swoimi wojskami gen. Tadeusz Kościuszko. Podczas powstania listopadowego i styczniowego na terenach tych doszło do licznych potyczek i bitew. 24 lutego 1863r. w okolicach Małogoszcza, nad Wierną Rzeką rozegrała się najkrwawsza bitwa powstania styczniowego. W odwecie za udział w tym powstaniu miasta z terenu powiatu: Jędrzejów, Małogoszcz, Oksa, Sobków i Wodzisław zostały pozbawione praw miejskich.

Powiat Jędrzejowski - okres I i II wojny światowej.

U22W okresie pierwszej wojny światowej przez Ziemię Jędrzejowską przechodzili strzelcy Pierwszej Kompanii Kadrowej na czele z Józefem Piłsudskim. Podczas drugiej wojny światowej na tym terenie aktywnie działały i walczyły z okupantem oddziały Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Powiat Jędrzejowski swoimi korzeniami sięga początku XIX wieku. Już wtedy był znaczącym regionem przemysłowo-gospodarczym i społecznym na tym terenie, a także ważnym centrum handlowym i administracyjnym. Przed I wojną światową przynależał on do guberni kieleckiej.

Powiat Jędrzejowski - nowoczesny powiat

A po wojnie należał do województwa kieleckiego i ponownie po II wojnie światowej aż do roku 1975 - kiedy powiaty znikły z mapy podziału administracyjnego. Powtórnie powołany w nowym podziale administracyjnym kraju w roku 1999 , wtedy to również zostało powołane do życia województwo świętokrzyskie, które zastąpiło poprzednie - województwo kieleckie. Położony w zachodniej części województwa świętokrzyskiego w dolinie rzeki Nidy w tzw. "Niecce Nidziańskiej" obejmuje swym zasięgiem obszar 1256 km2, na którym zamieszkuje około 93 tys. ludności. Powiat tworzy 9 gmin: Jędrzejów, Małogoszcz, Sędziszów, Imielno, Wodzisław, Sobków, Słupia, Nagłowice i Oksa. Siedzibą powiatu jest miasto Jędrzejów. Prawami miejskimi legitymują się jeszcze Małogoszcz i Sędziszów. Powiat Jędrzejowski to przede wszystkim region o charakterze rolniczym. Uprawa roli i hodowla pozostają nadal podstawową gałęzią gospodarki dla wielu gmin powiatu. Rolniczy charakter regionu sprzyja przetwórstwu rolno-spożywczemu. Dodatkowym atutem jest bliskie sąsiedztwo z gminami, specjalizującymi się w produkcji owocowo-warzywnej. Dobrze rozwinięta jest hodowla drobiu i trzody chlewnej. Coraz częstszą formą działalności jest agroturystyka, która ze wzglądu na ekologiczne walory regionu staje się coraz bardziej popularna. W charakterystyce powiatu jędrzejowskiego nie można pominąć obiektów zabytkowych, które przyciągają rzesze turystów z całej Polski. Do nich należy przede wszystkim Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie, które posiada w swych zbiorach wyjątkowo cenne eksponaty, oraz Archiopactwo O.O. Cystersów w Jędrzejowie, gdzie co roku organizowane są "Międzynarodowe Koncerty Muzyki Organowej". Niewątpliwą atrakcją turystyczną w sezonie letnim jest również przejazd zabytkową Kolejką Wąskotorową "Expres Ponidzie". Ciekawym miejscem jest Zamek Rycerski w Sobkowie, który mieści się w zabytkowej fortalicji z XVI wieku, ruiny zamku w Mokrsku, zabytkowe kościoły parafialne, dworek Mikołaja Reja w Nagłowicach i wiele innych. Powiat jędrzejowski to region o wyjątkowo bogatej przeszłości historycznej, kulturowej i urzekającym krajobrazie.

112 Biala Nida za MniszkiemAdres: Jędrzejów, ul. Rakowska 29
Telefon: +48 600 288 375
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.kajakiem.pl

Biuro oferuje atrakcyjne wycieczki kajakiem po rzece Wiernej (uwiecznionej w noweli Stefana Żeromskiego), Nidzie, której dolina jest objęta ochroną programu Natura 2000 oraz wielu innych malowniczych rzekach. Biuro specjalizuje się w organizacji grupowych integracyjnych weekendów lub krótkich wycieczek po regionie świętokrzyskim i całej Polsce. Dla tych, którzy chcieliby spróbować swoich sił w kajaku są propozycje weekendowych spływów kajakowych, natomiast dla bardziej zaawansowanych kajakarzy, którzy zdążyli już połknąć bakcyla, są spływy tygodniowe.