Polish English French German Italian Portuguese Russian Spanish
A- A A+
epowiat log logo euro2014 zpp log log polsa  bip logo eUrząd

Starostwo Powiatowe w Jędrzejowie
ul. 11 Listopada 83; 28-300 Jędrzejów
tel. 41 386 37 41 fax. 41 386 37 42

Starostwo Powiatowe w Jędrzejowie
ul. Armii Krajowej 9; 28-300 Jędrzejów
tel./fax 41 386 58 00

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
strona internetowa: www.jedrzejow.pl
BIP: www.powiatjedrzejow.pl

PoPlakat poprawiony 2015 ostateczna raz drugi w historii Jędrzejowa organizowany jest jędrzejowski bieg uliczny im. bł. Wincentego Kadłubka, który odbędzie się 11 października 2015. Zapraszamy do udziału.


Pięciokilometrowa trasa biegu prowadzić będzie ulicami: Wilanowską i Klasztorną (trzy pętle). W ubiegłorocznej edycji biegu wzięło udział 142 biegaczy i biegaczek z całego kraju, w tym 80 z terenu powiatu jędrzejowskiego. Profesjonalne przygotowanie tak dużej imprezy wymaga dużego zaangażowania ze strony organizatorów, a także pomocy ze strony sponsorów.
Organizatorzy biegu to:
- Starostwo Powiatowe w Jędrzejowie,
-Powiatowy Związek Stowarzyszeń Sportowych w Jędrzejowie,
-Urząd Miejski w Jędrzejowie, -Nadleśnictwo Jędrzejów
-Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. gen. Stefana Roweckiego „Grota" w Jędrzejowie
Patronat nad biegiem objęli:
- Marszałek Województwa Świętokrzyskiego - Adam Jarubas,
- Starosta Jędrzejowski - Edmund Kaczmarek,
- Burmistrz Jędrzejowa-Marcin Piszczek.
Partnerzy :
-Komenda Powiatowa Policji w Jędrzejowie,
- Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Jędrzejowie,
- Nadleśnictwo Jędrzejów,
- Straż Miejska w Jędrzejowie,
- Zarząd Miejsko-Gminny OSP,
- LGD „Ziemia Jędrzejowska" Gryf w Jędrzejowie,
Patronat medialny nad wydarzeniem sportowym objęli; -Gazeta Jędrzejowska, - Gazeta Jędrzejowska, - Radio ZET Gold, - Telewizja Świętokrzyska, - Portal ITV Jędrzejów, - Sie Biega - Świętokrzyskie Stowarzyszenie Biegaczy, - Kielecki Biegacz. Nad sprawnym przebiegiem i bezpieczeństwem zawodników, widzów oraz płynnością ruchu drogowego – w drugiej edycji Jędrzejowskiego Biegu Ulicznego im. Błogosławionego Wincentego Kadłubka czuwać nasi policjanci z Powiatowej Komendy Policji w Jędrzejowie, funkcjonariusze Straży Miejskiej w Jędrzejowie, strażacy OSP z Skroniów, Prząsławia i Jędrzejowa a także wolontariusze z ZSP Nr2 w Jędrzejowie. Mundurowi czuwając nad bezpieczeństwem zabezpieczą skrzyżowania dróg, a także inne miejsca, aby nie doszło do żadnych zdarzeń drogowych.
Zapraszamy do biegu.

Więcej szczegółów o imprezie - regulamin zawodów -  na stronie http://jedrzejowbiega.bloa.pl/bieg-cysterski/ oraz  na facebooku - na profilu Jędrzejów Biega.


Bieganie to najbardziej dynamicznie rozwijający się sport w Polsce. Więcej biegania – to dobry styl życia. Biegać może każdy dzieci, młodzież, ludzie zaawansowani wiekowo i niepełnosprawni. Tu nie ma żadnych barier, trzeba tylko chcieć.
Bieganie pozwala nam na odreagowanie codziennych stresów, złapania porcji pozytywnej energii lub endorfin czyli tzw. „hormonów szczęścia”. Pozwala na poznanie innych ludzi, dzielących tę samą pasję. Bieganie to najbardziej naturalna, można rzec pierwotna, forma aktywności. W zasadzie dostępna dla każdego, nie wymagająca wielkich nakładów finansowych. Wystarczy tylko strój sportowy, dobre buty, trochę chęci i ... można zaczynać.
Jędrzejów to warte odwiedzenia miejsce – zabytkowy układ urbanistyczny z kwadratowym rynkiem, piękny kamienny kościół, klasztor cystersów, wspaniałe muzeum z kolekcją zegarów słonecznych, trzecią co do wielkości na świecie, map i przyrządów astronomicznych, biblioteką starodruków.

W tym roku przypada 251-lecie beatyfikacji bł. Wincentego Kadłubka. Został ogłoszony błogosławionym w 1764 roku, a beatyfikował go papież Klemens XIII.
Dzisiaj, w 792 rocznicę śmierci patrona Jędrzejowa, mistrz Bł. Wincentego Kadłubka, warto zorganizować i przeprowadzić bieg uliczny na 5 kilometrów imieniem Bł. Wincentego Kadłubka. Uczestnicy tego biegu uczczą jego pamięć swoim udziałem w wydarzeniu sportowym, a oceni to historia. Najsłynniejszym jędrzejowskim cystersem, znanym pewnie wszystkim entuzjastom historii, był nasz wspaniały kronikarz Wincenty Kadłubek. Wincenty Kadłubek urodził się ok. 1160 r. we wsi Karwów koło Opatowa. W roku 1208 został wybrany biskupem krakowskim. Znany był z reformatorskich poglądów, jako zwolennik wprowadzenia celibatu i uniezależnienia się Kościoła od władzy świeckiej. Kiedy kilka lat później obóz reformatorski przestał istnieć, Wincenty Kadłubek zrezygnował z biskupstwa i postanowił zostać zakonnikiem. Od dawna podziwiał panujący u cystersów rygoryzm zakonnej ascezy, tak więc wybór padł na słynne w owych czasach opactwo cystersów w Jędrzejowie. Drogę z Krakowa do Jędrzejowa Wincenty Kadłubek przemierzył pieszo, a na trakcie przed Jędrzejowem powitał zacnego gościa opat klasztoru wraz z braćmi. Na pamiątkę tego wydarzenia usypano kopiec, zwany Kopcem Spotkania, który wznosi się na skraju miasta po prawej stronie w drodze ze Szczekocin.
Zacznijmy więc bieg, wzorując się na tym, który pieszo przemierzył trasę z Krakowa do Jędrzejowa.

zdp

Starosta Jędrzejowski
w sprawie skarg i wniosków
przyjmuje w każdy
czwartek od godz. 14.00 do 16.00